Ugrás az oldal tartalmára
10 dolog, amit soha ne csinálj közvetlenül búvárkodás után
2024. január 20.

10 dolog, amit soha ne csinálj közvetlenül búvárkodás után

A búvárkodás szórakoztató, élénkítő tevékenység lehet, de potenciális egészségügyi kockázatokkal is járhat. Minősített búvárként megtanultuk, hogy mit kell tennünk búvárkodás előtt és után, de ugyanilyen fontos, hogy ne feledjük, mit nem szabad búvárkodás után tennünk. Valójában ez nem csak az új búvároknak szól, mivel sok tapasztalt búvár nem ismeri vagy nem emlékszik ezekre a tényekre.

A merülés megtervezése rengeteg előkészületet igényel, valamint számos biztonsági ellenőrzést, amelyet előzetesen el kell végezni. Ezt a folyamatot a PADI Open Water Diver minősítés során sokszor elmagyarázzák és gyakorolják. A merülés utáni biztonsági megfontolások azonban nem kerülnek bemutatásra ellenőrzőlistaként, és sok búvár nem emlékszik arra, hogy mit ne tegyen a búvárkodás után.

Ebben a blogban néhány kulcsfontosságú pontot vizsgálunk meg azzal kapcsolatban, hogy mit kell elkerülni búvárkodás után. Olvass tovább 10 dologról, amit nem szabad közvetlenül a következő víz alatti kalandod után megtenned!

1. Repülés búvárkodás után

A búvárkodás utáni repülés az egyik legismertebb kockázat a búvárok számára. Ez a kérdés gyakran felmerül a búvárvilágban, mivel a búvárok szeretnék teljes mértékben kihasználni a vakációjukat, és a lehető legtöbb búvárkodási időt is ki akarják használni, amíg csak lehet.

A búvároknak elsősorban a repülőgép utasterében uralkodó nyomás miatt kell kerülniük a repülést közvetlenül búvárkodás után. Az utastérben lévő légnyomás a magasság elérésével csökken. Ha közvetlenül merülés után repülsz repülővel, a magasság növekedése nyomáscsökkenést eredményez, ami hasonló a merülés közbeni gyors emelkedéshez.

Minél tovább és mélyebbre merülsz, annál több nitrogén szívódik fel a véredbe és a szöveteidbe. A felszínre visszatérve a környezeti nyomás csökken, és a nitrogén gázbuborékokká alakul vissza, amelyek a szervezetben nagyon veszélyesek lehetnek.

A dekompressziót lassan kell végrehajtani, hogy a nitrogén biztonságosan távozhasson a tüdőn keresztül. Ha túl gyorsan emelkedsz fel, a nitrogén buborékokat képezhet a véredben vagy a szöveteidben, ami fájdalmas és esetleg halálos lehet. A kialakuló állapotot dekompressziós betegségnek nevezik.

A repülés előtti megfelelő várakozás csökkenti a szervezetében lévő nitrogén mennyiségét. Általános ajánlásként bármilyen típusú merülések után hagyjon 24 órás felszíni szünetet a repülés előtt. Ez a szabály minden típusú merülésre vonatkozik, és a nyugalom érdekében plusz időt biztosít.

Repülési útmutató búvárkodás után a Divers Alert Network-től (DAN)

Az alábbi DAN-irányelvek a légi merülésekre vonatkoznak, amelyeket 610 és 2438 méter közötti magasságban történő repülés követ, olyan búvárok esetében, akiknél nem jelentkeznek a dekompressziós betegség (DCS) tünetei:

Egyetlen dekompressziómentes merülés esetén várjon legalább 12 órát a repülés előtt. Naponta több merülés vagy többnapos merülés esetén várjon legalább 18 órát a repülés előtt. Dekompressziós megállót igénylő merülések esetén legalább 24 órát várjon a repülés előtt. Ezen túlmenően, ha a búvárkomputerén feltüntetett repüléstilalmi idő utasítja, hosszabb ideig kell várnia. A biztonság érdekében sok búvár 24 órás felszíni szünetet tervez a repülés előtt bármilyen típusú merülés után, és ezt az időt pihenéssel vagy a felszíni látnivalók felfedezésével tölti. Olvasson azonban tovább, hogy tisztában legyen néhány egyéb olyan tevékenységgel, amelyet búvárkodás után közvetlenül nem szabad végeznie.

2. Hegymászás vagy vezetés

Talán meglepő lesz, ha megtudja, hogy egy 3048 méter magas hegy tetejére való feljutás vagy túrázás ugyanolyan kockázatot jelent a dekompressziós betegség (DCS) szempontjából, mint a repülőgépen való repülés. A kabinnyomás egy átlagos kereskedelmi repülőgépben olyan, mintha 1 800-2 400 méter magasságban lennénk a tengerszint felett. Ha a szimulált magasság a DCS kockázatát jelenti, akkor a magasságban való tartózkodás is nagy kockázatot jelent. Ennek ellenére az emberek merülnek magasságban, és vannak speciális merülési táblázatok, amelyeket követni kell. Ezt a fajta merülést magassági merülésnek nevezik.

A merülést követő első 24 órában kerülni kell a hegymászást. Ha ugyanazon az utazáson a hegymászást és a búvárkodást kombinálni tervezi, először hegyet mászik, hogy minimalizálja a dekompressziós betegség kockázatát. Jobb, ha merülés előtt mész hegyet mászni, és ez egy egyszerű megoldás a DCS szempontjából a kockázat csökkentésére. Csak légy tekintettel más tényezőkre, amelyek befolyásolhatják a merüléshez szükséges alkalmasságodat, mint például a megerőltetés és a fáradtság, ezért a hegymászás vagy túra után és a merülés előtt mindenképpen pihenj és hidratálj.

Ugyanígy, ha a hazautazás során a merülés után a magasba kell vezetni, elegendő felszíni intervallumot kell hagyni a dekompressziós betegség kockázatának csökkentése érdekében (ideális esetben 24 órát) - vagy válasszon alternatív útvonalat.

3. Drótkötélpálya (Ziplining) búvárkodás után

A csúszdázás mint tevékenység rendben van. Ismét az az aggodalom, hogy a merülés után a magasságba megyünk. Javasoljuk, hogy a foglalás előtt erősítse meg a ziplining célpontjának magasságát.

A ziplining általában hegyeken vagy magasan fekvő területeken történik, és a merülés után 24 órán keresztül kerülni kell a magasság miatt. Ez segít csökkenteni a dekompressziós betegség (DCS) kockázatát, és gondtalanul élvezheti a ziplininget.

Egyéb magaslati tevékenységek, amelyeket búvárkodás után 24+ órán át kerülni kell:

Ejtőernyős ugrás vagy ejtőernyőzés
Síelés vagy snowboardozás
Légballonozás

Mindig javasoljuk, hogy olyan személyt keressen fel, aki több információval rendelkezik az adott úti célról és annak magasságáról. A legjobb, ha kapcsolatba lépsz egy helyi PADI búvárboltban, és érdeklődsz náluk olyan egyéb tevékenységekről, amelyeket a búvárkodás után biztonságosan végezhetsz - például helyi ételek, pihenés vagy rendezvények.

4. Mély szöveti masszázs

Mi az? Nincs masszázs? Lazítson és lélegezzen. Íme a jó hír - a Divers Alert Network (DAN) szerint: "A masszázst nem hozták összefüggésbe a DCS-esetekkel...". A szakértők óva intenek a mélyszöveti masszázstól, de egy gyengéd relaxációs masszázs valószínűleg rendben van. A mélyszöveti masszázzsal kapcsolatos két fő aggály a következő:

A fokozott véráramlás buborékképződéshez vezethet.
Izomfájdalom, ami a dekompressziós betegség (DCS) téves (vagy késleltetett) diagnózisához vezethet. Azt tanácsoljuk, hogy a búvárkodás után legalább 12 órán keresztül tartózkodjon a mélyszöveti masszázstól.

5. Pihenés a pezsgőfürdőben vagy a zuhanyzóban

Ahogy a test felmelegszik és javul a keringés, úgy nő a buborékképződés esélye is. A Divers Alert Network (DAN) szerint:

"Mivel a gázok oldhatósága fordítottan arányos a hőmérséklettel, a szövetek melegedéssel kevesebbet tartanak oldatban. A jelentős gázterhelésű szövetek felmelegedése elősegítheti a buborékképződést".

Ha egy merülés után közvetlenül forró zuhanyba vagy forró kádba ugrasz - különösen egy hidegebb merülés után -, a szövetek felmelegedése még a véráramlás fokozódása előtt megtörténik. Ebben az esetben a buborékok gyorsabban képződhetnek, mint ahogy a keringés ártalmatlanul el tudja távolítani őket, ami a dekompressziós betegség nagyobb kockázatát jelenti.

A kockázat csökkentésére vonatkozó ajánlások a következők:

Várjon 30 percet, mielőtt forró zuhanyba vagy forró kádba szállna, hogy a teste lassan felmelegedhessen.

Csökkentse a zuhany vagy a forró kád hőmérsékletét, hogy a teste ne tapasztaljon olyan gyors hőemelkedést.

6. Túlzott alkoholfogyasztás

Mint azt már jól tudod, a szervezetednek időre van szüksége ahhoz, hogy a vérbe és a szövetekbe felszívódott nitrogént visszaállítsa. Mindent, ami megzavarja a nitrogén kiürülésének folyamatát a szervezetből, kerülni kell. Ha engedsz az alkoholfogyasztásnak, a tested gyorsabban kezd dehidratálódni - és a dehidratáltság növeli a dekompressziós betegség (DCS) kockázatát.

Ráadásul nehezebbé válik a dekompressziós betegség tüneteinek diagnosztizálása, ha búvárkodás után ivott és károsodott. Ha nem ismeri fel gyorsan a tüneteket, a DCS súlyos lehet.

A legjobb, ha nem keverjük össze az alkoholt és a búvárkodást. Ha azonban merülés után alkoholt akarsz inni, várj néhány órát, és előtte hidratálj.

7. Szabadtüdős merülés búvárkodás után

Az oldott nitrogén nem jelent különösebb gondot a nagyon sekély mélységben történő alkalmi búvárkodásnál. De potenciálisan aggodalomra adhat okot a szabadtüdős búvárok számára, akik egyben búvárkodnak is. A dekompressziós betegség kockázata megnőhet, ha búvárkodás után szabadtüdős merülést hajtasz végre. A Divers Alert Network (DAN) szerint ennek két oka van:

A szabadtüdős merüléssel járó fizikai megerőltetés fokozhatja a buborékképződést a szervezetben.

A búvárkodásból már a szervezetben lévő buborékok a víznyomás hatására összezsugorodhatnak, és bekerülhetnek az artériás keringésbe.

A merülések mélységétől és időtartamától függően a búvárkodás után a szabadbúvárkodás előtt érdemes hosszú felszíni szünetet tartani. Ha búvárkodsz és freediver vagy, a freediving közösségben sokan javasolják a búvárkodás utáni repülés irányelvek alkalmazását:

Egyetlen megállás nélküli merülés után várj 12 órát a szabadtüdős merülés előtt.
Több megállás nélküli merülés vagy több napon át tartó merülés után várj 18 órát.
Dekompressziós leállást igénylő merülés után várjon 24 órát.
Várjon tovább, ha a búvárkomputer repüléstilalmi ideje ezt előírja.
Általános szabályként ajánlott 24 órát várni a szabadtüdős merülés előtt bármilyen típusú merülés után. Ez a szabály minden típusú merülésre vonatkozik, és a nyugalom érdekében plusz időt biztosít.

8. Gyakorlás búvárkodás után

Egy másik fontos szabály a búvárok számára, hogy búvárkodás után kerüljék a testmozgást. A búvárkodást követő fizikai megerőltetés - különösen az a fajta, amely az izmok, ízületek vagy a végtagok gyors mozgásával jár - fokozhatja a buborékképződést a szervezetben, ami növelheti a dekompressziós betegség kockázatát. A testmozgás példái közé tartoznak:

Az edzőteremben végzett súlyzós edzés
Úszás vagy futás búvárkodás után
Sportolás, például strandröplabda vagy foci
Még az erőteljes tánc is!

A Divers Alert Network (DAN) szerint a kutatók konszenzusa szerint a búvárkodás utáni edzéssel legalább 4-6 órát kell várni. Korábban ez az iránymutatás 24 óra volt, de ezt ma már nem tartják praktikusnak. Természetesen (mint a listán szereplő sok más tevékenység esetében is), minél hosszabb idő telik el a búvárkodás és az edzés között, annál kisebb a dekompressziós betegség kockázata.

9. A felszíni intervallum (pihenő idő) kihagyása

A búvárkodás kétségtelenül függőséget okoz. Miután felbukkansz egy olyan merülés után, ahol a bakancslistás tengeri élővilág, például mantaráják, cápák vagy játékos fókák vesznek körül, csábító lehet, hogy azonnal visszaugorj egy második merülésre (és egy harmadikra, vagy negyedikre...).

A felszíni szünet azonban nem tárgyalható. A merülés után még mindig van nitrogén a szervezetedben, és időbe telik, amíg ez eléggé lecsökken ahhoz, hogy biztonságosan merülhess még egyszer. Az, hogy mennyi ideig kell várnod, függ az éppen befejezett merülés mélységétől és időtartamától - valamint a következő merülésedtől. A szükséges felszíni intervallum nélkül történő merülés minden esetben növeli a dekompressziós betegség kockázatát. 
Emellett a felszíni szünet tökéletes alkalom arra, hogy felfedezd a felszíni célpontokat, megoszd a történeteidet a búvárbajtársaiddal, és a következő merülésed előtt pihenj és lazíts egy kicsit.

10. A tested figyelmen kívül hagyása

A merülés után nagyon figyelj arra, hogyan érzed magad, és ennek megfelelően reagálj. Bizonyos jelek és tünetek komoly egészségügyi problémára utalhatnak, és nem szabad figyelmen kívül hagynod őket. Ha például kiütést, zsibbadást, légszomjat vagy szédülést tapasztalsz merülés után, akkor dekompressziós betegségben (DCS) szenvedhetsz. Ha búvárkodás után fülfájdalma van, az középfül barotrauma vagy fertőzés jele lehet.

A DCS egyes jelei és tünetei más betegségekkel is összetéveszthetők. Például:

A vörös kiütés hasonlíthat a napégéshez.
A búvárkodás utáni fejfájás dehidratációnak tűnhet.
Az émelygés lehet a tengeribetegség következménye.
A fáradtság összetéveszthető egy hosszú nap utáni egyszerű fáradtsággal.

Lehet, hogy nincs ok az aggodalomra, és csak pihenned és rehidratálnod kell - de soha ne hagyd figyelmen kívül, amit a tested jelez. Ha valamit nem érzel rendben, beszélj búvárbajtársaddal vagy búvárvezetőddel, és fontold meg, hogy orvoshoz fordulj.
 

Mit kell tenned búvárkodás után?

Bár ez egy hosszú listának tűnhet, hogy mit ne csinálj búvárkodás után, van egy csomó dolog, amit megtehetsz!

Fedezd fel a (kis magasságú) régiót, ismerkedj meg az emberekkel, és merülj el a kultúrában.
Ellenőrizd és tisztítsd meg a búvárfelszerelésedet.
Merülj el egy óceán témájú filmben, könyvben vagy virtuális kalandban.
Kezdj el kutatni a következő búvárnyaralásod után.
Naplózd a merüléseidet.
Szánj időt elmélkedésre vagy meditációra a belső nyugalmad érdekében.
Válogasd át a fényképeidet.
Vásárolj.
Hidratálj és töltődj fel egészséges ételekkel.

Kezdd el a következő búvártanfolyamodat a Diveworld búváriskolában

...vagy egyszerűen csak lógj a barátaiddal, dőlj hátra és lazíts!