10 lenyűgöző és vicces tény a delfinekről
A delfinek kétségtelenül a világ leglenyűgözőbb és legismertebb óceáni állatai közé tartoznak - nem véletlenül! Kíváncsiságukkal, hihetetlen akrobatikus képességeikkel és éles eszükkel a delfinek évezredek óta felkeltik az emberiség érdeklődését. Népszerűségük ellenére azonban sok mindent nem tudnak az emberek ezekről a tengeri emlősökről. Valójában még csak most kezdjük megérteni, hogyan kommunikálnak egymással a delfinek, és milyen mélyre nyúlhatnak társadalmi kötelékeik. Az úttörő kutatásoknak és a természetvédelmi erőfeszítéseknek köszönhetően napról napra többet tudunk meg a delfinekről. Hogy jobban megértsük ezeket az évmilliók óta óceánjainkat benépesítő állatokat, megosztunk néhányat a leglenyűgözőbb delfinekkel kapcsolatos tények közül!
Minden búvár, akinek valaha is volt alkalma megosztani a víz alatti világot egy delfinnel (vagy delfincsapattal), biztosan elmondja, hogy ez volt élete egyik legjobb élménye.
Figyelmeztetés! Ezek a delfinekkel kapcsolatos tények nagy valószínűséggel még jobban megszerettetik veled a delfineket, mint amennyire eddig is szeretted.
Itt van 10 vicces tény a delfinekről
1. Az ünnepelt és játékos viselkedésükről ismert delfinek rendkívül intelligens lények. Valójában az agyuk és a testük aránya a második az emberek után. A delfinek azon kevés fajok közé tartoznak, amelyek átmennek az önismereti teszten is, amelynek során képesek magukat tükörben azonosítani. Ráadásul sokkal korábban képesek felismerni a saját tükörképüket, mint más állatok - beleértve az embert is.
2. Rendkívül társas állatok, elsősorban csoportokban élnek, amelyek együtt vadásznak és játszanak. A nagy delfincsapatok, az úgynevezett "szupercsapatok" akár 1000 vagy még több tagból is állhatnak! Egy nemrégiben a nyugat-ausztráliai Shark Bayben végzett tanulmány évtizedeken át követett egy egész delfincsapatot. A megfigyelésekből kiderült, hogy a delfinek személyisége is széles skálán mozog a befelé forduló és az extrovertált személyiségek között, hasonlóan az emberekéhez (akik szintén nagyon társas állatok).
3. A delfinek rendkívül összetett és fejlett kommunikációs rendszerrel rendelkeznek, amelyet sok tudós ma már a delfinek beszélt "nyelvével" azonosít. A tengerbiológusok megfigyelték, hogy a delfinek közötti beszédimpulzusok cseréje szinte "két ember közötti beszélgetéshez hasonlít". A delfinek gyakran felváltva hangoskodnak, és nem szakítják félbe egymást.
4. A delfinek húsevők és látványos vadászok. Táplálékuk jellemzően halakból, tintahalakból és rákfélékből áll, de a zsákmányállatok listája ennél jóval hosszabb is lehet. Egy 118 kilogramm súlyú delfin naponta körülbelül 15 kilogramm halat eszik. Annak érdekében, hogy egy egész csorda éhségét csillapítsák, a delfinek megtanultak együtt vadászni. Az egyik ilyen technika például az úgynevezett "hajtó és akadály", amikor a delfinek egyik csoportja üldözi a halat, a másik csoport pedig akadályként működik, hogy befalazzák a zsákmányt.
5. Bár a delfineknek nincs szaglásuk, ezt más rendkívüli érzékeikkel pótolják. A vízben és a vízen kívül is éles látásuk van, és jól fejlett tapintásérzékkel rendelkeznek. Olyan frekvenciákat is hallanak, amelyek tízszeresen meghaladják a felnőtt emberi hallás felső határát. A delfinek ráadásul a visszhanglokációt is ügyesen használják a távoli vagy rejtett tárgyak pontos felderítésére. A világnak a hangok segítségével történő egyedülálló érzékelése olyan perspektívát nyújt, amelyet az ember soha nem lesz képes teljesen felfogni.
6. A delfinek a cetfélék tudományos rendjébe tartoznak, amelybe a bálnák - legközelebbi rokonaik - is beletartoznak. A delfinfélék (Delphinidae) családjában az orkák a legnagyobb delfinfajok, annak ellenére, hogy félrevezető becenevük "gyilkos bálna".
7. Közel 40 különböző delfinfaj él a világ vizeiben. Míg a legtöbb delfinfaj a trópusi és mérsékelt égövi óceánok part menti területein él, öt faj édesvízi folyókban él (köztük az amazóniai rózsaszín folyami delfin).
8. Ezek a tengeri emlősök az emberhez hasonlóan élve szülnek - azzal a különbséggel, hogy a delfin "baba" farokkal előre születik! A delfinek vemhessége fajtól függően 9-17 hónapig tart. A szülés után a delfinek hihetetlenül anyáskodóak. Az anya felsegíti a borjút a felszínre az első lélegzetvételhez, és még azt is megfigyelték, hogy fészkelődnek és ölelkeznek a kicsinyeikkel. A delfinborjak (bébik) fajtól függően akár 2 évig is szoptatnak. A borjú 3-8 évig maradhat az anyjával.
9. A delfineknek kevés természetes ellensége van. Sajnos az emberek jelentik számukra a legnagyobb veszélyt. A legfontosabb problémák közé tartozik a szennyezett élőhelyek, a kereskedelmi halászat járulékos fogásaként való kifogás és a célzott vadászat. Sajnálatos módon a Jangce-folyó delfinje éppen 2006-ban halt ki.
10. Mivel a delfinek emlősök, a felszínre kell jönniük, hogy lélegezni tudjanak. A szárazföldi emlősökkel ellentétben, amelyek a szájukon keresztül lélegeznek és esznek, a delfineknek minden feladatra külön nyílások vannak. A delfinek a szájukon keresztül esznek, és a légzőnyílásaikon keresztül lélegeznek. Ez megakadályozza, hogy a delfinek evés közben vizet szívjanak fel a tüdejükbe, így csökkentve a fulladás veszélyét.
Bónusz!
A delfinek és a púpos bálnák gyakran rendkívül játékosak tudnak lenni egymással. Sőt, sok tudós úgy véli, hogy a delfinek hajók előtt mutatott "szörfözését" vagy orrban lovaglását a nagy bálnák előtt, vagy nyomában való lovaglás ihlette. Ha szereted a delfineket, dőlj hátra és pihenj, miközben megnézed ezt a Hawaii-szigeteken rögzített fenséges felvételt a púpos bálnákkal úszkáló delfinekről.
Értesülj újdonságainkról
iratkozz fel Hírlevelünkre, hogy Semmiről se maradj le...
vagy Kövess minket