Ugrás az oldal tartalmára
11 tipp a biztonságos merüléshez...
2019. június 05.

11 tipp a biztonságos merüléshez...

11 tipp a biztonságos merüléshez

A búvárkodás veszélyes sport? Nem, nem az.

Valójában a búvárkodást biztonságosabbnak tartják, mint sok más, jól ismert sportot. Bár a szenzációhajhász főcímek mást sugallnak, a búvárbalesetek előfordulási aránya jóval kisebb, mint ahogy azt gondoljuk. Ha megtanultad amit a búvárkodásról tudni kell, és azt is tudod, hogy búvárként hogyan lehetsz biztonságban, akkor minimális a kockázat.

Ahhoz, hogy könnyűbúvár váljon valakiből, orvosi jóváhagyásra van szükség, illetve teljesíteni kell mind az elméleti, mind a gyakorlati vizsgákat. Ehhez még tegyük hozzá azt is, hogy a modern felszerelések megbízhatók és csúcstechnológiásak, úgyhogy tulajdonképpen minden adott a biztonságos sporthoz.

Csak a PADI évente közel egymillió búvárt képez. Így csupán találgatni lehet, hogy mennyien rendelkeznek búvár képesítéssel. És még így is, a sok millió búvár közül évente, világszerte csak körülbelül 1000 búvárnak van szüksége dekompressziós kezelésre.

Igaz az is, hogy vannak búvárok, akik balesetet szenvednek, néhány halálos végkimenetelű. A legtöbb ilyen eset azonban vagy a búvár gondatlanságára, vagy túlzott magabiztosságára vezethető vissza.

Lássuk tehát azt a 11 tippet, amit a – biztonságos merülés érdekében – jó, ha minden búvár észben tart.

Tervezés, tervezés, tervezés

Ezerszer mondták már, de most én is elismétlem: tervezd meg a merülést és merülj a terv szerint. A merülés megtervezése biztonsági szempontból alapvető fontosságú. Habár ez különösen a bonyolult- vagy mélymerülések esetén releváns, mégis vonatkozik minden egyes merülésre.

Győződj meg a felszerelésed biztonságosságáról

A tervezett merülés előtt egy héttel ellenőrizd a felszerelésedet. Győződj meg arról, hogy minden eszköz átesett ellenőrzésen és megfelelő módon karban van tartva. Ne felejtsd el megvizsgálni a búvárkomputer és a víz alatti lámpa elemeit sem. Amikor megérkezel a kiindulóhelyre és készen állsz a felszerelkezésre, nézd meg, hogy az eszközeid megfelelően működnek. Ha társsal merülsz, akkor az ő eszközeit is ellenőrizd és kérd meg, hogy ő is ellenőrizze a te felszerelésedet.

Új eszközt ellenőrzött körülmények között próbálj ki

Természetes dolog, hogy a búvár izgalommal várja az új eszköz kipróbálását. A biztonságot szem előtt tartva azonban mindig az a legjobb, ha az új eszközt ellenőrzött körülmények között teszteljük. A legjobb az, ha ez egy úszómedencében történik meg. Ha erre nincs lehetőség, akkor egy könnyebb, sekélyebben történő merülés alkalmával próbáld ki az eszközt. Ne egy mélyebb merülés alkalmával kelljen küszködni az új eszközzel.

Állj készen a merülésre

Nemcsak az eszköznek, hanem a testednek is készen kell állni a merülésre. Ha nem érzed jól magad vagy felkészületlen vagy a merülésre, figyelj a tested által küldött jelzésekre. Inkább hagyd ki a merülést, ha nem érzed jól magad, mintsem vállald a kockázatot.

Tudj meg mindent az áramlatokról

Merülés előtt pontosan kell ismerned a tengeri körülményeket. Mindentől függetlenül, a felszíni körülmények befolyásolhatják a hajós merülés biztonságát. Fontos tényező a víz hőmérséklete mert ez határozza meg, hogy milyen öltözéket viseljünk. Ha nagyon fázol vagy túl meleged van merülés közben nem fogod kényelmesen érezni magad, ami befolyásolhatja a biztonságodat. Derítsd ki, hogy milyen víz alatti körülményekre kell számítani. Ha különösen rosszak a látási viszonyok, nagyon erős áramlatok vannak, vagy más potenciális/problematikus körülmény adódik, biztonságosabb másik napra halasztani a merülést.

Merüléskor vedd figyelembe a saját határaidat

Semmilyen körülmények között ne lépd túl a határaidat. Ha csak bizonyos mélységig van képesítésed merülni, győződj meg arról, hogy a merülési terv nem haladja meg az adott mélységet. Ez vonatkozik a különleges merülésekre is, amelyek további képesítést igényelnek. Ne próbálkozz pl. barlangi búvárkodással ha nem szerezted meg a szükséges képesítést. Itt nincs helye sem fitogtatásának, sem a hencegésnek.

Az éber búvár biztonságban lévő búvár

Nem véletlen, hogy a búvárokat figyelmeztetik, hogy a merülés előtt 24 órával ne fogyasszanak alkoholt. Merüléskor ne legyen alkohol a vérben, hiszen ébernek kell lenni. Ha másnapos, esetleg nagyon fáradt vagy, nem tanácsos merülni. A biztonságos merüléshez éberség és összeszedettség szükséges.

Rendszeresen nézd meg a műszereidet

Ez talán nyilvánvalónak tűnik, de meglepő, hogy mennyi baleset történik azért, mert a búvárok nem tartják be ezt az alapvető szabályt. Ha társsal merülsz, tudasd vele mikor van félig a palackod és informáld arról is, amikor már a tartalékaidat fogyasztod. A társaddal folyamatosan tájékoztassátok egymást, hogy a másiknak mennyi levegője van még.

Ismerd a búvárjelzéseket

A tengeri élővilág rajongói gyakran fellelkesednek azon, hogy a különböző állatfajok jelzéseit megtanulják. Mégis, a legfontosabb kézjelek a biztonsághoz kapcsolódnak. Győződj meg arról, hogy te és a társad is ismeritek a jelzéseket. Lehetséges veszélyforrást jelent, ha az üzeneteket nem tudjátok pontosan átadni egymásnak vagy nem tudjátok értelmezni azokat a víz alatt.

Figyelj arra, hogy ne ütközz hajóval

Mindig legyen nálad jelzőbója. Ne feltételezd, hogy a hajóból látnak téged. Úgy tervezd meg a merülést, hogy a felszínre jutás a hajóhoz a lehető legközelebb legyen. Biztonsági megálláskor ellenőrizd, hogy valóban a javasolt mélységben tartózkodsz. Ha nem figyelsz kellőképpen a mélységre és a felhajtóerőre, akkor azt kockáztatod, hogy a biztonsági megállót a hajócsavarok merülési mélységének sávjában iktatod be. (Megtörtént eset.)

Vállald a felelősséget

Még akkor is, ha társsal vagy csapattal merülsz, felelős vagy a saját biztonságodért. A te feladatod betartani minden előírást, amit a biztonságos merülésről tanultál. Így nem sodrod veszélybe sem magad, sem a merülésben részt vevő többi búvárt.

Forrás: DIVE.in