18 módja, hogy kevesebb levegőt fogyassz...
Te állandóan gyorsabban fogyasztod el a levegődet, mint más búvárok a hajón? Rendszeresen előbb kell befejezned a merülést, mint a csoport többi részének? Mi az oka? Hogyan segíthetsz ezen?
Először is, ne ostorozd magad emiatt. Mindenki különböző. Azok, akiknek lassabb az anyagcseréje – minden más tényezőt azonosnak feltételezve – kevesebb levegőt fognak használni. Kistermetű búvároknak kevesebb energiára van szükségük, ezáltal kevesebb oxigént is fogyasztanak. A természet nem egyformán ajándékoz meg minket, és talán soha nem te leszel az akinek a legjobb lesz a fogasztása.
Másrészt a legtöbben képesek vagyunk csökkenteni a levegőfogyasztásunkon és ez által tudjuk növelni a merülések idejét. Lehetünk jobbak, ha nem is a legjobbak. Jellemzően az alábbi három közül egy vagy több ok miatt pazarold el a levegődet:
Elszivárog a levegőd mielőtt a tüdődbe kerülne, mert szabadon áramlik az octoplus, vagy elhasználódtak az O gyűrűk
Több energiát használsz, mint szükséges. Az energiához oxigén kell, mert oxigén segítségével égeti el a szervezet a kalóriákat, hogy energiája legyen. Minden erőfeszítés csak csökkenti a palackban lévő nyomást. Nem a maximumot hasznosítod a levegővételkor. Ha a légzéstechnikád nem kellően hatékony, akkor kevesebb oxigén és szén-dioxid fog cserélődni a szervezetedben, és ez által előbb kell újra lélegzeted venned.
Itt van néhány jó tipp, hogyan csináld kezdve a legnyilvánvalóbbakkal:
1. Szűntesd meg a szivárgásokat
Egy hajszálvékony szivárgás egy rossz O gyűrű miatt vagy egy inflátor cső mellett akár 40 percet is jelenthet, mind amellett, hogy komolyabb problémák előjele is lehet. Ne gondold, hogy veled ez nem fordulhat elő! Van szemed hátul is? Kérdezd meg a merülő társadat nem lát e szivárgást. Egy maszk, ami nem illeszkedik az is nagy veszteséget jelenthet, mert folyamatosan ürítened kell a maszkot. Továbbá ez is egyfajta stressz, amely szükségesszerűen emeli a fogyasztásodat és rontja annak hatékonyságát. Szabadon áramlik a levegő az octoplus-ból? Ez nagyon gyorsan sok levegőtől szabadíthat meg. állítsd be megfelelően, hogy a csutora lefelé nézzen.
2. Merülj többet
Kezdő búvárok hírhedtek arról, hogy villámgyorsan elfogyasztják a levegőt. Ennek oka az aggodalom. Egy kezdő búvár érthetően ideges és a szervezete automatikusan az anyagcsere felgyorsításával reagál erre, valamint, hogy nő a pulzusa és a légzésszáma. Ez egy nyilvánvaló reakció, hiszen a szervezet felkészíti önmagát a harcra, avagy a menekülésre, aminek az eredménye, hogy rengeteg levegőt szívsz be a tüdődbe és engeded ki az óceánba szinte azonnal.
Ha nem is vagy kezdő búvár, de nem merülsz heti rendszerességgel, addig a szervezeted fele annyira sem lesz boldog attól, hogy vízbe mész, mint amennyire te annak érzed magad, amikor víz alá buksz. Merülj többet – a szervezeted megszokja és nyugodtabban fogsz lélegezni.
3. Menj tanfolyamra
Bármilyen tanfolyamot végzel is el, az csökkenteni fogja a fogyasztásodat, mert rutinosabb leszel, és ez által komfortosabban fogod magad érezni. De a legjobb talán egy lebegőképességgel és súlyozással foglalkozó tanfolyam. Ha már jól begyakoroltad ezeket, akár a tüdődben lévő levegő mennyiségével is tudod szabályozni a magasságodat/ mélységedet, és nem használod el az értékes levegőt a BC szabályozásához. De a legfontosabb, hogy gondtalanul lebeghetsz akár egy hal és pihenhetsz, nem kell a sok „kütüyvel” foglalkoznod.
4. Kevesebb buli több alvás :-)
Legyél megfelelően kipihent! Kimerültség ugyanúgy stresszt okoz. Ha már fáradtan kezded meg a merülést, a szervezetednek többet kell dolgoznia, hogy bírja a megterhelést, emiatt gyorsabban fogsz lélegezni. A másnaposság is stressz. Úgy gondolhatod, hogy kijózanodtál reggelre, de tény, hogy az alkohol és más drogok másnap is befolyásolják a fiziológiádat. Ahogy Jim Bruning SSI oktató mondta: „A szervezeted azt teszi, amit az agyad parancsol neki.” Ha jól kialudtad magad akkor a tested és az agyad is nyugodtabb és higgadtabb lesz.
5. Érkezz időben
Ha későn érkezel a hajóhoz, sietsz, hogy fel tud még pakolni a felszerelésed a hajóra, el kell viselned, mások rosszalló tekintetét, mert ők időben érkeztek, az utolsó hely marad csak a felszerelésednek, és egész nap csak magad után rohansz, mindezek csak szükségtelen fáradtságot és mentális stresszt okoznak. Már zaklatottan veszed reggel a levegőt és egész nap nem tudsz megnyugodni. Másrészt, ha megfelelő időben érkezel a hajóhoz, időben tudsz összeszerelni, időben érkezel a briefingre, spórolni tudsz az energiáddal, magabiztos lehetsz és nyugodt, és így a légzésed is nyugodt marad.
6. Ússz lassan
Sokkal több energiát emészt fel a gyors úszás, mint gondolnád, ez egy exponenciális görbét képez a sebesség négyzetéhez képest. Kétszer olyan gyors úszás, négyszer annyi energiát és levegőt igényel. De a fordítottja is igaz, ha fele akkora sebességgel úszol, mint ahogy most, csak negyed annyi levegőt fogsz fogyasztani.
7. Ne merülj mélyre indokolatlanul
Ez megint csak fizika! Mivel a regulátor szerepel , hogy ugyanolyan nyomással szállítsa a levegőt mint amilyen a víz nyomása, ezért 10 méteren kétszer annyi levegőt fogyasztasz mint a felszínen. 30 méteren pedig kétszer annyi levegőt, mint 10 méteren. Ezzel nem tudsz mit kezdeni, csak azzal segíthetsz nem mész mélyebbre, mint amennyire az szükséges. Ha át kell úsznod egy kietlen homokos terület ne ússz mélyre, inkább 15 láb mélységben merülj, mint 40 láb mélységben, hogy spórolj a levegővel.
8. Kevesebb ólom
Ha túl vagy súlyozva, több levegő kell a BC-be a lebegéshez. A jobban felfújt BCD nagyobb kiterjedésű, így több energiára és ez által levegőre lesz szükséged.
9. Figyelj az úszáshelyzetedre
Ha a tested vízszintes a vízben miközben úszol, akkor a lábad és az uszonyaid pont elférnek abban az áramlás nélküli „hézagban” amit a fejed és a vállad képeznek. Kisebb ellenállással kell szemben úsznod, így kevesebb energiát és levegőt használsz.
Sok búvár úgy úszik, hogy a lábuk alacsonyabban, míg a válluk és a fejük magasabban van. Segítsd azzal az úszási helyzetedet, hogy a súlyokat nem a csípődön helyezed el, hanem a jacket hátulján lévő súlyzsebekbe és/vagy a palackra is helyezel.
10. Törekedj semleges lebegőképességre
A semleges lebegőképesség a kulcs. Ha ez nincs meg, és túl vagy alul vagy súlyozva folyamatosan energiát (azaz levegőt) fogsz használni az úszáshoz, hogy ugyanazon a mélységen tudj maradni. Ha nem semleges a lebegőképességed nem fogsz siklani két uszonyozás között, és nem fogsz tudni könnyedén lebegni.
11. A „lógó” felszerelések
Majd minden gyorsan úszó halfajnak sima a bőre és áramvonalas a felülete. Ez csökkenti az ellenállást, hogy kevesebb energiával és levegőfogyasztással tudjanak úszni. A búvárok ezzel szemben nem áramvonalasak a mindenféle felszerelés miatt, kezdve a palacktól egészen a sípig. Minden, ami a testedet körbevevő víz áramlását megzavarja, akadályt képez, és ez által növeli a levegőfogyasztást.
Tedd meg a legtöbbet annak érdekében, hogy hasonlíts egy halra. Ha például nincs szükséged lámpára az adott merülésnél, ne vidd magaddal. Ha valamire szükséged van, inkább tedd egy zsebbe, minthogy egy D gyűrűn himbálódzón. Vedd le a snorkelt a maszkodról, és szíjazd a lábadhoz vagy tedd a BC alá, vagy vegyél olyan snorkelt, amit zsebbe lehet tenni. Csökkentsd le a tömlők hosszúságát. Tartsd a műszereidet úgy, hogy közel legyenek a testedhez. Alkalmazkodj a feltételekhez.
12. Figyelj a mozgásodra
Tartsd a kezed szorosan a tested mellett. Nyújtsd ki a lábad, és tartsd annyira zártan, amennyire az csak az uszonyoktól lehetséges. Kicsiket uszonyozz, hogy az uszonyaid a tested áramlatában maradjanak. Néhány uszony olyan kialakítású, hogy szélesebb mozdulatot igényel, ezért meg kell találni a kompromisszumot a hatékony úszómozdulat és az áramvonalasság között. De általában kedvezőbb, ha gyorsabban uszonyozol, mintha széles mozdulatokkal.
13. Lélegezz mélyeket
Minden olyan lélegzet, ami nem jut be a véráramlatodba pazarlás. Ez a helyzet akkor is, ha röviden felszínesen lélegzel. A levegő nagy része eljut a torkodba és a hörgőkhöz, de nem jut el a tüdődbe, mielőtt kilélegzed. Ismét egy sekély lélegzetet veszel, gyorsan, mivel nem hasznosult az előző megfelelően, így sok levegőt fogsz pazarolsz.
Ehelyett próbálj meg mélyeket lélegezni, hogy teljesen megteljen a tüdőd levegővel. Egy mély lélegzet több légzsákocskába juttat oxigént, ahol a gázcsere zajlik a szervezetedben. Több friss oxigén keveredik azzal a használt levegővel, ami a tüdődben, torkodban és szádban marad az előző belégzésből, így az dúsabb. Ha a légzsákokba több friss oxigén jut, akkor hatékonyabb a gázcsere. A beáramló levegőből több oxigént hasznosítunk, és több szén-dioxidod fújunk ki. Bár minden levegővétellel nagyobb korty levegőt veszel, de kevesebbszer kell belélegezned és ez ahhoz vezet, hogy csökken a fogyasztásod. A rövid, felszínes légzések gyakoribbak és kevésbé hatékonyak.
Fújd ki teljesen a levegőt, hogy minél több szén-dioxid távozzon. Minden ki nem fújt szén dioxid részecske kvázi „halott-levegő”. A következő belégzésnél ez a „halott” levegő fog eljutni a tüdődbe a friss oxigén helyett. Nem az oxigén hiánya miatt kell újra gyorsan levegőt venned, hanem a túl sok széndioxid hatására, így hamarabb lélegzel majd újra. Másrészről, egy mély kilégzés megnöveli az időt, ami előtt úgy érzed, hogy ismét levegővételre van szükséged.
14. Lélegezz lassan
Tetemes energiát emészt fel már önmagában a ki- és belégzés is. A levegővételhez szívó hatást kell kifejteni a második lépcsőben, és le kell tudni nyelni a levegőt a torkodon át a tüdődig. Ennek az útnak minden centimétere, minden egyes kicsi kanyarulat súrlódást jelent és turbulenciát okoz. Mindkettő dolog ahhoz vezet, hogy csökken a belégzés hatékonysága és ez által csökken a tüdődbe bejutó levegő mennyisége. A súrlódás és a turbulencia elkerülhetetlen, de a gyors légzéssel nagymértékben nő ennek értéke/mértéke, mint hogy egy gyorsan mozgó hajó is nagyobb sodrást kelt. Ez, ahogy mélyebbre merülsz csak rosszabb lesz, mert a levegő sűrűbb, annyival nehezebb, mint víz helyett tejes turmixot inni szívószállal.
Ne erőltesd. Próbálj meg hosszan és lassan lélegezni, amíg a tüdőd meg nem telik, és ezután hosszan és lassan kilélegezni, amíg teljesen ki nem ürül a tüdőd. Több levegő jut a tüdődbe, több ideig lesz ott, hogy a rossz jóra cserélődhessen, és ez által kevesebb energiát használsz a ki és belégzéshez.
15. A felszerelés minősége
Tartsd karban a regulátorod, vagy ha lecseréled, válassz olyat, amiből könnyebb lélegezni, főleg ha gyakran merülsz mélyre. A Scuba Lab teszteredményei azt mutatják, hogy akadnak olyan regulátorok, amelyekből háromszor nehezebb lélegezni, mint másikból. Egy ilyen regulátor használata sokkal több energiát emészt fel, és ez által, több oxigén kell csupán ahhoz, hogy működtesd, az erőltetett légzés emeli a stressz szintet és ez által a légzésszámot. Ez így dupla veszteséget jelent.
16. Tartsd magad formában
Két ember lépcsőzik. A lépcsőforduló tetején az egyik fújtat, míg a másik normálisan lélegzik. Amelyik zihál, több oxigénhez jut, de rengeteget pazarol is el belőle, mert a levegő kapkodása közben nincs idő a megfelelő gázcserére. Ez csak egy összehasonlító példa a felszínről, ahol a levegő korlátlan mennyiségben áll rendelkezése.
A merülés meglepően fárasztó lehet, mert a víz közege sokkal sűrűbb, mint a levegőé. Egy áramlatos merülés során könnyen emelkedhet a légzésszámod olyan mértékben, hogy az ziháláshoz vezet. De ennél sokkal kisebb erőfeszítések is emelik a levegővételek számát. Az hogy mennyire és milyen gyorsan emelkedik, a te kondíciódtól függ. Ha a búvár jó erőnlétben van, akkor kisebb mértékben emelkedik a légzésszám, amikor megterhelés éri és így kevesebb oxigént fog használni. A másik módja, hogy formában légy, fogyj le.
17. Tartsd magad melegen
Még meleg víz is hidegnek tűnhet merülés közben, mert ha a víz kevesebb, mint 35 fok, akkor meglepően sok hőt von el a szervezetedből. A hő energia, amit az anyagcserével tudsz pótolni, amihez oxigént használsz fel. Ha fázol, az mentális megterhelést is jelent, gyakran anélkül, hogy ezt észrevennéd, és ez emeli a légzésszámod.
18. Csak nyugodtan!
A levegőfogyasztás nagy versenyében, már az is problémát okozhat, ha egyes búvárok úgy gondolják. mivel jobban merülnek, mindenben jobbak lesznek. Ez az önmegvalósító próféciák egyike. Aggódsz, hogy több levegőt használsz, mint a haverod, ami stresszt okoz, ami megemeli a légzésedet, így valójában több levegőt használsz.
Tény, hogy a levegőfogyasztás sok tényezőtől függ, van olyan, amin segíthetünk, és amin nem. De ez így önmagában nézve kevés, vagy inkább semmit sem jelent, és itt csak te számítasz és kétség kívül a merülő társad – aki remélhetőleg nem akarja tönkre tenni a napodat. Tehát ha csökkenteni szeretnéd a fogyasztásod használj kevesebb ólmot, fejleszd a lebegőképességedet, figyelj az úszóhelyzetedre, ússz lassan, lélegezz lassan és lazíts. Feledkezz meg mindenről! Csak ez fog segíteni.
Értesülj újdonságainkról
iratkozz fel Hírlevelünkre, hogy Semmiről se maradj le...
vagy Kövess minket