Ugrás az oldal tartalmára
5 módja annak, ahogy a cápák és a ráják segítenek...
2020. szeptember 18.

5 módja annak, ahogy a cápák és a ráják segítenek...

A cápák és a ráják is kiemelt jelentőséggel bírnak Földünk egészsége szempontjából, ugyanakkor a legrejtélyesebb és legkevésbé értett fajok az óceánok világában.

Íme 5 módja, ahogy a cápák és ráják segítik világunkat. A klíma változás elleni harctól, a homokba ásott ökoszisztémákon keresztül egészed addig, hogy hogyan járulnak hozzá, hogy levegőnk legyen. 

1., Harc a klíma változás ellen
Tudtad, hogy a tigriscápák hozzájárulnak ahhoz, hogy az óceán ellenállóbb legyen a klíma változás hatásaival szemben?

Hogyan?

A tengeri fűmezők körül úszkálnak és gyakorlatilag határőrnek számítanak. Védelmezik ezáltal ezeket a területeket egyes tengeri fajok, mint például a teknősök és dugongok túllegelésével szemben. A kevesebb legelés nagyobb, élőlényekben gazdagabb tengeri fű mezőket eredményez.
És tudod, hogy mi az, amit 35-ször annyi szén dioxidod köt meg, mint egy trópusi esőerdő… természetesen a tengeri fű.

2., Jólelkű aranyásók
A talajmentén élő rájafajok (tüskésráják és sasráják)  különleges étkezési szokásainak köszönhetően „aranyásóknak” számítanak.
Azzal ahogy átlebegnek a homokos talaj felett élelem után kutatva sok gerinctelen faj számára mikro ökoszisztémát hoznak létre.

Ezek az „aranyásók” szívesen osztozkodnak. Ha finom falatokra bukkannak, azzal segítik egyéb állatok táplálkozását is. Egészen a kis zátonyhalaktól a nagy rabló halakig, de még a tengeri madaraknak is mint például a kormoránoknak.

3., Víz alatti kertészek
A nagyméretű mélyre merülő cápa és rájafajok segítik a fitoplanktonok növekedését azáltal, hogy a zátonyok és a mélyebb vizek között mozognak.
Megállapították, hogy egyes ördögrája fajok akár 2000 méter mélyre is lemerülnek a nyílt óceánba, 2,5 szer olyan mélyre, mint a világ legmagasabb épülete.
Ezek az élőlények azért merülnek mélyre, hogy táplálkozzanak, de az ürüléküket már sekélyeb vízben ürítik ki, ezáltal sok értékes tápanyagot a felszíni vizekbe hozva.
Ezek nélkül az alapvető tápanyagok nélkül a legtöbb óceáni tápláléklánc alapját képező fitoplanktonok nem tudnának fejlődni.

Tudod ki felelős minden lélegzetvételért, amit veszel?
A fitoplankton, ami a föld oxigénkészletének több mint a felét állítja elő. Tehát igen egyes rája és cápa fajok tényleg mélytengeri kertészek, akik segítenek neked levegőt venni.

4., Az ökoturizmus sztárjai
A természet kedvelői arról álmodoznak, hogy elefántokat, oroszlánokat vagy akár gorillákat a természetes közegükben figyelhessenek meg, sokan ugyanígy elképzelhetetlennek tartják az élete anélkül, hogy ezen csodás állatokkal együtt úszkálhassanak a vízben.

Minden évben közel 600.000 búvár merül cápák között, hogy ezeket a csodás élőlényeket természetes közegükben leshesse meg.

Csak Ausztráliában 2014-ben a „cápa turizmus” 32,5 millió dollárt bevételt jelentett a gazdaság számára. A Maldív szigetek alapvető bevétel forrása is a turizmus, ahol a búvárkodás és a sznorkelezés a turisták egyik legkedveltebb tevékenysége. A cápák iránt érdeklődő búvárok közel 65 Millió dollár bevételt jelentettek az ország gazdasága számára 2016-ban.
Egy felmérés szerint az utazók 74 % a különleges ott élő cápa fajok miatt látogatott el a Maldív szigetekre, és soha nem jönnének vissza, ha nem lennének a cápák.

5., Az élet „kék körforgása”
A természetes úton elpusztuló egyedek hozzájárulnak az óceánok ökoszisztémájához. Tudósok, akik Angola partjainál készült videófelvételeket elemeztek felfedezték, hogy az 1200 méter mélyen fekvő cetcápa és óriás rája tetemek sok mélytengeri áltatnak jelentenek táplálékforrást.
Ez az élet igazi „kék körforgása” J
 
Forrás: https://www.unterwasser.de/wissen/5-wege-wie-haie-und-rochen-der-welt-helfen/?fbclid=IwAR0A66evRx6dkbJ6cFs91R9zhfwOi5JmZfnhowy6dXIdtw0aKBScC_RwfSk