Ugrás az oldal tartalmára
A búvárkodás terminológiája – így mondd helyesen...
2020. április 23.

A búvárkodás terminológiája – így mondd helyesen...

Ha nem szeretnél kínos helyzetbe kerülni egy búvár előtt, akkor kerüld az alábbi kifejezéseket: mint például búvárszemüveg, békatalp, vagy oxigénpalack.
Újságírók, bloggerek, barátok és családtagok íme néhány dolog a figyelmetekbe, hogyan mondd helyesen.

Soha ne mondd - oxigén
Használd így- levegő vagy gázkeverék

Ha megkérdezel egy búvárt, hogy „mennyi oxigént használsz? az számára egy biztos jele lesz annak, hogy semmit nem értesz a könnyűbúvárkodáshoz. A búvárok vagy levegőt vagy valamilyen gázkeveréket használnak. Technikai búvárok használhatnak ú.n. trimixet,. Megfelelő képesítés esetén (Enriched Air Diver) a gázkeveréket nitrox-nak szokták a búvárok hívni.

Soha nem mondd - oxigénpalack
Használd így - sűrített levegős palack, vagy csak (búvár)palack
Minden képzett búvár tudja, hogy a normál levegő, amit belélegzünk 21 % oxigént tartalmaz. Ezért a palackot is helytelen oxigénpalacknak hívni. A helyes kifejezés sűrített levegős palack, búvárpalack, vagy csak egyszerűen palack. Az egyetlen helyzet amikor egy búvár tiszta oxigén kell, hogy lélegezzen baleset következtében fordulhat csak elő.

Soha nem mondd - békatalp
Használd így - uszony
Könnyű búvárok és a szabadtüdős búvárok is uszonyt használnak. Számos formában és méretben gyártják azokat a felhasználási céltól függően és minden esetben a felszerelés alapvető kelléke. A békatalpat biztos nem a búvárok lábán fogod megtalálni.

Soha nem mondd - szemüveg
Használd így - maszk
Úszók használnak szemüveget, búvárok maszkot használnak, amely kifejezetten a mélység miatti speciális követelmények miatt lett kifejlesztve.
A maszkok speciális temperált üvegből vagy egyéb olyan összetett anyagból készülnek, amelyek kibírják a mélységben azokra nehezedő nagyobb nyomási körülményeket. Még sokszor a sznorizáshoz használt maszkok sem feltétlenül felelnek meg a búvárkodáshoz.  Az úszószemüvegekkel ellentétben a maszkoknak széles látóterük és kialakított orr része van.

Búvár kisokos

BC or BCD = búvármellény
A BCD egy olyan speciális mellény, amelybe levegőt bírsz juttatni. A BCD ahhoz kell, hogy a búvárok lebegésüket szabályozni tudják a vízben, azáltal, hogy engednek be vagy eresztenek ki a mellényből levegőt.

C-Card = búvár igazolvány
A végzett búvárok egy minősítő kártyával rendelkeznek, amelyet az angol rövidítésből „c-card.”- ként is  szoktak nevezni. Ez egy plasztik vagy elektronikus kártyaként kibocsátott fényképes igazolvány, amelyen szerepel a búvár minősítése, a minősítéshez szükséges tanfolyam elvégzésének dátuma, és az oktató neve. Vannak ú.n. tudás felfrissítő, szinten tartó (PADI’s ReActivate™) tanfolyamok is, amennyiben adott személy ilyen képzésen részt vett, akkor ezt is igazolják a kártyán.

DAN = Divers Alert Network   és a PADI
DAN az nem egy fiú nevet takar, és a PADI sem a Patrícia becézése. Divers Alert Network, rövidítve DAN, egy a búvárok számára fontos szervezet, amely a biztonságos merülés szabályaival és annak feltételeinek megteremtésével foglalkozik, kutatásokat és oktatásokat végeznek. Továbbá egy speciális, a búvárok számára megfelelő biztosítást lehet náluk kötni. A PADI rövidítés (Professional Association of Diving Instructors) az egyik vezető búvárok oktatásával foglalkozó szervezet a világban.

Divemaster vs. Master Diver vs. Master Scuba Diver
Talán hallottad már búvár ismerőseidet arról beszélgetni, hogy “master diver.”  Ez egy olyan személyt takar aki rendelkezik már egy magasabb mester fokozatú minősítéssel mint például a PADI Master Scuba Diver™ vagy merülésvezetői minősítéssel. A PADI-nál ellentétben más szervezetekkel nincs rangsorolása a mester fokozatú búvároknak. (United States Navy  esetében van).
Egy merülésvezető segíti az oktatásokat vagy vezetett merüléseket hajt végre. Minden oktató (instructor) merülésvezetői végzettséggel is rendelkezik. A merülésvezető (divemaster) minősítés egyben PADI Master Scuba Divers  is, de a kettő nem ugyanaz, két különböző minősítést jelent.

Regulátor vagy Octopus (második lépcső vagy tartalék erőforrás)
Talán már hallottad búvár ismerőseidet a felszerelésükről beszélgetni vagy egy polip jellegű felszerelést láthattál náluk. Ez a regulátor szett, amin keresztül a palackból levegőt lélegeznek, ennek egyik fontos része a második lépcső, amelyet a búvárok szájában szoktál látni, és egy másik része a tartalék levegőforrás vészhelyzetek esetére.

Open Water vagy nyílt vízi búvárkodás
Amikor jelentkezel egy tanfolyamra azt fogod hallani hogy most egy Open Water Diver képzésen veszel részt. Ez a tanfolyam arra jogosít, hogy adott mélységig egy másik végzett búvárral merülést hajts végre.
A PADI szervezet esetében ez azt jelenti, hogy a végzett búvár megfelelő minősítések esetén max. 40 méterig búvárkodhat végzett PADI mester fokozatú búvárral együtt.

Most már ismered az alapvető fogalmakat. Ha további kérdéseid lennének keress minket bártan, vagy ha kedvet kaptál jelentkezz egy tanfolyamunkra.