Ugrás az oldal tartalmára
A gyerekek és a búvárkodás...
2020. április 11.

A gyerekek és a búvárkodás...

Gyakran merül fel a kérdés, hogy „mikor kezdheti el a gyermekem a búvárkodást”. Tényleg klassz tevékenység családként együtt merülni, de azért van néhány korlátozás korhatárhoz kötötten. Én alapvetően PADI oktató vagyok, tehát a blogban nagyrészt PADI ajánlásokat fogtok olvasni, de természetesen vannak más képzési rendszer szerinti követelmények is. Tudni kell azt is, hogy bár az életkor szerinti korlátozások minimumkövetelmények a tanfolyamok elvégzéséhez, azért korántsem csak az életkor számít, sőt akörül is vita van, hogy ezek a korhatárok elég megalapozottak-e.
 
A PADI a 15 év alatti búvárok képesítését „Junior” kategóriaként tartja számon, ami azt jelenti, hogy 15 éves korukig a kisbúvárokra speciális szabályok és mélységkorlátozások vonatkoznak. Tehát 15 éves kor alatt Junior Open Water (Junior Nyíltvízi) képesítést vagy Junior Advanced Open Water (Junior Haladó Nyíltvízi) minősítést kaphatnak a kicsik. A tanterv és a követelmények nagyjából ugyanazok, csak eltérő mélységhatárral. A képesítést szerzett Junior búvároknak képesített felnőttel kell merülniük.
 

8-9 éves korosztály - Bubblemaker és a PADI Seal Team

Ez a legfiatalabb kor, amikor a gyerekek elkezdhetnek oktatóval merülni. Nagyon fontos szempont, hogy képzett szakember legyen, akivel megkezdi a búvárkodást a kicsi, mivel a tanítás nem csupán a felszerelések működésének ismeretéből áll. Tanulmányaim szerint a minimumkorhatár meghatározásának oka elsősorban a gyerekek tüdejének fejlettségi szintje és egyfajta óvatosság, ami abból adódik, hogy nincsenek kutatási eredmények a búvárkodás gyerekek testére gyakorolt hatásait illetően. Kevés biztos információnk van arról, hogy a merülés hogy hat a gyerekek testére, összehasonlításban a felnőttekével, hisz ebben a témában természetesen kevés kísérlet történt, egyszóval jobb az óvatosság.

Fontos tényező a testméret is, mivel nehéz lehet elég kicsi felszerelést találni a gyerekeknek. Vannak kifejezetten számukra gyártott felszerelések, amik segítenek abban, hogy kényelmes legyen nekik az első merülés, és kedvet kapjanak a folytatáshoz. 

8 éves korban még a medencére kell korlátozódjon a kicsiknél a merülés élménye, és biztonságuk érdekében ott is maximum 4 méter mélységig, de ez kiváló lehetőség arra, hogy megszokják a felszerelést, és azt, hogy mi hogyan működik kontrollált környezetben, profi oktatóval.

A legfontosabb dolog viszont talán az, hogy soha nem szabad a gyereket olyan hobbira kényszeríteni, amit ő nem akar. Tőle kell jöjjön az indíttatás a tanulásra. A túl korai nyomásgyakorlás könnyen visszafelé sülhet el.
 

10-11 éves korosztály

Tízéves korban már beiratkozhatnak a gyerekek az első hivatalos képzésre, ami már a felnőttekével azonos tanfolyam, de sekélyebb vízmélység a megengedett korlát számukra, és még a  vizsga után is csak szülővel/gyámmal vagy PADI hivatásossal merülhet maximum 12 méterre merülhetnek. Miután megszerezték a búvár-képesítést, az örökre szól, nem évül el, és a világ bármely pontján elismerik, de azért időről időre fel kell frissíteni, és csiszolni kell tudásukat.
 

12-14 ÉVES korosztály

Ebben a korban már mélyebbre merülhetnek a gyerekek, de továbbra is csak – még ha meg is van a vizsgájuk - felnőtt, képzett kísérővel búvárkodhatnak maximum 18 méterig. A kísérőnek viszont nem kell profi szintű búvárnak lennie.
 

Kizárások

Természetesen vannak kizárások is gyerekekre vonatkozóan például a jégbúvárkodás és a barlangi búvárkodás kurzusok esetében, főként a felelősség és a búvárokra vonatkozó követelmények miatt. Egy hagyományos merülésre viszont bármikor elkísérhet a gyermeked egy nyaralás alkalmával, de azt mindig tartsd szem előtt, hogy a kicsik teste hamarabb hűl le, mint a felnőtteké, szóval fordíts figyelmet a védelmére.

Ha a búvárkodás olyan körülmények közt zajlik, ami extra figyelmet, tervezést és problémamegoldó-készséget igényel – mint például a barlang és roncs-merülés – a tanulók csak az idősebb korosztályból kerülhetnek ki.
 

Szempontok

Ha gyermeke megfelelő korú is, emellett azért nagyon fontos, hogy minden búvár komolyan vegye, amit csinál, mert bár szórakoztató és biztonságos a merülés, veszélyes is lehet, ha nem tartjuk be a szabályokat, vagy ha kapkodunk. Mindig párban merülünk, tehát ha a gyermeked a merülőtársad, és bajba jutsz, rá kell bíznod magad, és arra kell hagyatkoznod, hogy ő pontosan tudja, mit tegyen, és hogyan segíthet neked.

Ha a gyermeknek még túl idegen közeg a víz, vagy nem tud koncentrálni, utasításokat követni, akkor tanácsosabb megvárni, hogy megérjen erre. Mi oktatóként megtanuljuk, hogy „körültekintően kell eljárnunk annak eldöntésében, hogy egy adott tizenéves alkalmas-e a tanfolyam, vagy a program elvégzésére.” Tehát ha az oktató bizonytalan a gyermek kompetenciáit illetően, nem fogja javasolni a program elvégzését. A legjobb bíró persze te lehetsz ebben, tehát időt és energiát kell szentelned arra, hogy objektíven el tudd dönteni, a gyermeked készen áll-e arra, hogy merüljön.
 

A vita

Tapasztalataim szerint az viszonylag könnyen eldönthető, hogy egy gyerek akar-e és képes-e merülni, de azért ez mégsem olyan egyszerű oktató jelenléte nélkül.
Ha felmerül valamilyen probléma a vízben, azt minden búvárnak meg kell tudni oldani. Tehát ha egy felnőtt-gyerek páros merülése során valamilyen váratlan esemény történik a felnőttel, azt vajon megfelelően tudja kezelni a gyerek, ha még ő maga is felügyeletet igényel?
A fiatalok merülésének egészségügyi kockázatait illetően is kevés igazolt ismeret áll rendelkezésünkre, és nem igazán létezik speciálisan számukra kidolgozott kezelési protokoll dekompressziós probléma esetére.

Természetesen vannak a korai búvárkodás-tanulás mellett szóló érvek is, mint például az, hogy a vízbiztonság hamarabb kialakul, és hogy új helyeket fedezhet fel a gyerek, a búvárkodás erősíti a tudatosságát, odafigyelését az ökoszisztémára, a természeti környezetre. Az együtt töltött idő során, a merülés közben a gyermek felelősség-érzete is erősödik, és ha megfelelően használja tudását, a fizika-, biológia- és matematika-ismereteinek valós alkalmazására is lehetősége nyílik.

Persze az ellentábor is képviselteti magát különféle egészségügyi megfontolásokkal mint például az az érv, miszerint bizonyos fejlődési folyamatok nem egyazon időben mennek végbe a gyerek szervezetében, márpedig ezek – lassan fejlődő PFO (megj: patent foramen ovale: a szív két pitvara közötti átjárhatóság), a csontok és szövetek növekedése - kihatással vannak a DCI (megj: dekompressziós betegség) hajlamukra.
Mind fiziológiai, mind pedig pszichológiai értelemben vannak kérdőjelek a gyerekek búvárkodását illetően, ezért szürke foltok maradnak az erről szóló viták.

Nálam sokkal képzettebb szakértők is léteznek a témában, szóval keresgéljetek a világhálón, és kommenteljétek a véleményeteket a gyerekek búvárkodása kapcsán, és persze arról, hogy hogyan dönthetjük el, érettek-e már egy-egy tanfolyam megkezdésére…

Biztonságos merülést Nektek!