Ugrás az oldal tartalmára
A Shakáról dióhéjban...
2019. május 15.

A Shakáról dióhéjban...

A shaka jel egy olyan kézmozdulat, amit lazán ökölbe szorított kézzel, hüvelykujjunkat és kisujjunkat kinyújtva, kézfejünket kifelé fordítva végzünk. Láthattad már ezt a gesztust szörfösök körében, vagy a Hawaii szigeteken mint üdvözlés, de tudod-e, hogy valójában mit is jelent? Persze lehet ez a mozdulat a “helló”, vagy a “minden oké” megfelelője, de van mélyebb jelentése is. Sokkal több ez mint egy egyszerű  integetés, vagy annak jelzése, hogy minden rendben. A shaka az “Aloha lélek” szimbóluma, amely az elme és a lélek összhangjából kiindulva kölcsönös jó érzést eredményez másoknak és magunknak.

Épp úgy, ahogy az “aloha” is több annál, mint “helló” vagy “viszlát”, a shaka sem csak egy egyszerű üdvözlési, vagy köszönetnyilvánítási forma. Ha azt mondjuk “aloha”, azzal kifejezünk egy kölcsönös elismerést, szeretetet a másik iránt. Elfogadjuk és kinyilvánítjuk vele minden egyes személy létezésének jelentőségét, fontosságát. Ugyanezt a mély mondanivalót jeleníti meg a shaka is. Ez az egyszerű mozdulat nagyrabecsülést, együttérzést, könyörületet és barátságot fejez ki. A tisztelet és a másik kölcsönös megértésének jele.

A szörfösök és manapság már a könnyűbúvárok is átvették, és a világ minden részén elterjesztették ezt a hawaii üdvözlést. A szimbólum, amit gyakran a “lazaság van” életérzéssel azonosítanak, abszolút beleillik a szörf-kultúrába. Bár vitatott, hogy pontosan mi a shaka eredete, a legendák egy Hamana Kalili nevű hawaii fiatalemberről szólnak, aki elveszítette a jobb keze három középső ujját egy balesetben munka közben a Kahuku cukornád-őrlő malomban. Mivel Hamana volt a cukorszállító vonat őre, ezért az ő egyedi “szabad az út, minden rendben” jelzése shaka szimbólummá alakult, amit aztán utánoztak a gyerekek is. De akárhonnan is származik maga a jel, a mai jelentését fontos tudnia annak, aki a világ búvárhelyeit látogatja. Fogadd be a shakából áradó könyörületességet és megértést, vidd magaddal, és oszd meg másokkal is a kölcsönös tiszteletet bárhová is visznek búvár-útjaid a világban.