Amit a tűzhalról, vagy más néven oroszlánhalról érdemes tudni
A tűzhal, vagy más néven oroszlánhal, a kőhalfélék családjába tartozó, mérgező halfaj. Vörös és fehér csíkjairól, valamint legyezőszerűen széttárt tüskés hát és mellúszóiról könnyű felismerni. Mérgét mell- has- és hátúszói tüskéiben raktározza. A méreg az érintett területen ödémát és gyulladást okoz. A mérgezés tünetei között felléphet szédülés, hányinger, légzési nehézség és az érintett terület átmeneti bénulása. A mérgezés emberre csak ritkán halálos. Átlagosan 30 cm-re nő a legtöbb példány, de fogtak már, közel 50 cm-s egyedet is. A faj egyedei akár 15 évig is élhetnek. Búvárkodás közben sokszor találkozhatunk velük akár már a Földközi-tengerben is!
A tűzhal eredetileg az Indo-pacifikus térségben őshonos, de mára a Földközi-tengerben, a Vörös-tengerben, az Atlanti-óceánban, a Karib-térségben és a Mexikói-öbölben is stabil állományai alakultak ki. A tűzhal ragadozó, és éjszakai életmódot folytat. Táplálkozását tekintve viszonylag igénytelen faj, ugyanis minden nála kisebb méretű halat, rákot, gerinctelent behabzsol. Széleskörű, invazív elterjedésével és igénytelen táplálkozásmódjával nagy károkat tud okozni a helyi, őshonos halpopulációknak, valamint a halászoknak. A tűzhalnak természetes ellensége nincs, de megfigyeltek már egyes cápafajokat, hogy zsákmányul ejtik.
Egyes ázsiai országokban gyakran fogyasztják. A legtöbb tengerben és óceánban, ahol nem őshonos halászata engedélyezett, akár szigonypuskával is. A halászaton kívül, egzotikus akváriumokban közkedvelt fajnak számítanak.
Értesülj újdonságainkról
iratkozz fel Hírlevelünkre, hogy Semmiről se maradj le...
vagy Kövess minket