Ugrás az oldal tartalmára
Az óceánvédelemről...
2021. február 09.

Az óceánvédelemről...

1.    Ha továbbra sem történik változás, 2050-re több szemét lesz az óceánokban, mint hal

A tengeri hulladék, különösen a műanyag, több, mint 100.000 tengeri madarat és emlőst öl meg évente, és nem utolsó sorban az emberre nézve is ártalmas. Az általunk fogyasztott tengeri fogásokban is lehetnek felhalmozódott, a műanyag bomlása során keletkezett mérgező anyagok, amelyek összefüggésbe hozhatók bizonyos szívbetegségekkel és az Alzheimer kórral. Arról nem is beszélve, hogy a szemét már önmagában igazán taszító látványt nyújt.

2.              A cápafajok közel negyede a kihalás szélén áll

A túlzott mértékű halászat és az élőhelyük rongálásának következtében a cápáknak, amelyek több, mint 450 millió éve élnek a Földön, mára a nyolcvan százaléka kipusztult. Akár szeretjük őket, akár nem, szükségünk van rájuk; létfontosságúak az egészséges ökoszisztéma fenntartásához, a helyi gazdaságok fellendítéséhez a turizmus által, illetve az orvosi kutatásokhoz, de még a művészetekhez is. A Cápa című film egyáltalán nem ad hiteles képet a cápákról - közülük ugyanis a legnagyobbak kizárólag planktont fogyasztanak!

3.              Gyorsabban fogyasztjuk a tengeri herkentyűket, mint ahogy az óceán képes regenerálódni

A mértéktelen fosztogatás miatt a halászati területek kilencven százaléka mára megközelítőleg, vagy teljesen kimerült, ha pedig ilyen tempóban folytatódik a területek kizsákmányolása, a többségünk még láthatja majd, ahogy végleg eltűnnek a halak a tengerekből. Az óceánok egészségén túl ez a végét jelentené a halásziparnak, a tengeri élelmiszer szállítmányoknak, a tengerparti közösségek fő élelemforrásának, munkaerőpiacának és a helyi turizmusnak is.

4.              Az elmúlt harminc évben a világ korallzátonyainak több, mint a fele eltűnt

Az óceánok nyelik el a kibocsátott szén-dioxid mennyiségnek csaknem egyharmadát. Ha azonban nem csökkentjük a karbonlábnyomunkat, a folyamatosan növekvő vízhőmérséklet egy generáció alatt kipusztíthatja a meglévő korallzátonyok kilencven százalékát. Ez nem csupán a tengeri organizmusok élőhelyének megsemmisülését jelentené, de minthogy a korallzátonyok természetes gátként is szolgálnak, nélkülük a tengerpartok sokkal inkább ki lennének téve a természeti elemek jelentette veszélyeknek.

5.              Mindannyian hozzájárulhatunk az óceánok védelméhez

Nem kell búvárnak, tengerbiológusnak vagy politikusnak lenned ahhoz, hogy segíts megmenteni a tengereket; a legapróbb tetteid is képesek jobb irányba terelni a jövőt. Összegyűjtöttünk néhány dolgot, amivel te is hozzájárulhatsz az óceánok védelméhez, akár otthonról is:
 

·        2030-ig védelem alá helyezzük az óceánok 30%-át az óceánok világnapja segítségével #WorldOceansDay

·        Szervezz gyűjtést vagy adakozz a Project AWARE és egyéb szervezetek részére

·        Kezdd el a PADI Coral Reef Conservation (PADI korallzátonyok védelme) tanfolyamát

·        Válassz fenntartható tengeri élelmiszereket

·        Szervezz környezettudatos helyekre nyaralást

·        Bojkottáld az egyszerhasználatos műanyagokat

·        Inspiráld a gyerekeket a környezetvédelemre dokumentumfilmekkel, környezettudatosságot hirdető kézműves programokkal

·        Vásárolj környezetbarát termékeket: ajándékot, fürdőruhát, PADI termékeket 

·        Csökkentsd a karbonlábnyomod

·        Kövesd a Project AWARE cápák és ráják programját, és írd alá a Divers4Makos petíciót

·        Oszd meg ezt a felhívást legalább öt emberrel a hónapban

Forrás: https://blog.padi.com/2021/01/28/5-things-to-tell-your-friends-about-ocean-conservation/