Ugrás az oldal tartalmára
Hogyan csökkenthetjük mi magunk a hulladékot...
2020. december 04.

Hogyan csökkenthetjük mi magunk a hulladékot...

A hulladékok mennyiségének csökkentésére több lehetőségünk is van. Akkor lehetünk a legeredményesebbek, ha ezeket együtt alkalmazzuk a hétköznapokban.

CSÖKKENTÉS - REDUCE

A hulladékmentesség kulcsa magának a hulladék termelésének megelőzése, csökkentése (Reduce). A felelős gyártók a környezettudatos terméktervezés (ökodizájn) során figyelembe veszik a termék különböző életszakaszaiban jelentkező környezeti hatásokat, hogy az adott termék végül a lehető legkisebb környezeti lábnyommal rendelkezzen. Vásárlásnál érdemes a termék teljes élettartamát figyelembe venni – a felhasznált nyersanyagok előállításától a termék újrafeldolgozásáig –, hogy a tényleges környezeti hatását, úgynevezett környezeti lábnyomát felmérjük, és így a megfelelő döntést hozhassuk meg. Csak azt vegyük meg, amire valóban szükségünk van, és ne dobjuk ki a régi, de használható darabokat.

ÚJRAHASZNÁLÁS - REUSE

A termékek újrahasználata (Reuse) hatékony módszer lehet élettartamuk megnyújtására, hisz egyre több terméket, csomagolást terveznek és gyártanak úgy, hogy azok újra és újra használhatók legyenek. A csomagolás újrahasználatának egyik formája, ha azt a fogyasztótól visszagyűjtik; például a színes üvegek betétdíj ellenében történő viszszaváltása is ilyen. De természetesen az is újrahasználatnak minősül, ha a befőttesüvegeket otthon lekvárfőzéskor újra felhasználjuk.

ÚJRAFELDOLGOZÁS - RECYCLE
Az újrafeldolgozás (Recycling) maga a hulladék anyagában történő újrahasznosítása. Az ilyen eljárások során a hulladékokat anyaguk szerint különválogatva másodlagos nyersanyagként dolgozzák fel, és – akár ugyanolyan, akár teljesen új funkciójú – új terméket állítanak elő belőle. A rendelkezésre álló alapanyagok és technológiák miatt azonban erről érdemes részletesebben beszélni majd.

Például tudtad hogy...
A szelektíven gyűjtött PET-palackokat így hasznosítják újra: a műanyagot ledarálják, majd az ebből készült granulátumot újabb PET-palackok gyártásához használják fel. Az újrafeldolgozás során a műanyag élettartama megnő, és mivel a másodlagos nyersanyagok felhasználásával kevesebb elsődleges nyersanyagra van szükség, csökken a hulladéktermelés mértéke. A magas minőségű PET-palackokból ismét palack, fólia vagy virágláda készülhet, illetve poliészter szál ruházathoz, szőnyegekhez. Élelmiszerrel érintkező csomagolás vagy termék csak megfelelő minőségi jellemzőkkel rendelkező másodnyersanyagból készülhet. A PET-ből gyártott termékek döntő hányadát a mai napig a textiliparban hasznosítják.

HOGYAN TÖRTÉNIK A HULLADÉKOK ÚJRAFELDOLGOZÁSA?

A fólia típusú, flexibilis csomagolóanyagok (mint például az édességpapírok és -zacskók) összetételüket tekintve sokfélék lehetnek. A megfelelő termékvédelem érdekében a leggyakoribbak ezek közül a kombinált, többrétegű csomagolóanyagok, ezeket azonban nehéz újrafeldolgozni. Az élelmiszeripari szereplők számára egy fontos és sürgető kihívás, hogy a fólia típusú csomagolóanyagok esetében is áttérjenek a minél egyszerűbb, monopolimer (elsősorban PP és PE) változatok használatára.

Hulladék
Az újrafeldolgozás leggyakoribb fajtája az úgynevezett mechanikus feldolgozás. Ez alatt a műanyaghulladék tisztítását, újraolvasztását, valamint feljavítását értjük, melyek olyan gépesített folyamatok során történnek, mint a darálás, az öblítés és a mosás, a szétválasztás, a szárítás, az újragranulálás és a formázás.

Begyűjtés
A hét különböző műanyaghulladékfajta közül csak azokat dobjuk a szelektív gyűjtőbe, melyek a lakossági szelektív hulladékgyűjtés keretében újrafeldolgozhatók
(1 – PET, 2 – HDPE, 4 – LDPE, 5 – PP, 6 - PS (kivéve habosított PS))!

Szétválogatás
A beérkező műanyaghulladékot először kézzel szétválogatják. Eltávolítják a műanyagok közé keveredett egyéb hulladékot – elsőként a fémet, mivel ez megrongálhatja a feldolgozóüzem berendezését. A papírszennyeződés kiválogatására helyenként rostálókat és ventilátorokat használnak, melyek arra is alkalmasak, hogy a könnyű műanyagokat pl. fóliákat) kiszórják. A műanyagokat nemcsak szilárdság alapján, hanem az újrafeldolgozott termék minél jobb minősége érdekében szín szerint is szétválogatják. Végül a műanyagokat alapanyaguk típusa szerint is különválogatják.

Mosás, tisztítás​
Eltávolítják a címkéket, a kupakokat, a tetőket, és áztatással leoldanak minden felszíni szennyeződést. Az olyan fólia típusú csomagolások esetében, mint a csokipapír, újrafeldolgozás szempontjából nehézséget jelenthet a csomagolóanyag meglehetősen nagy fokú szennyezettsége is, valamint annak kis súlya, hiszen ezek tisztítása és újrafeldolgozása nagy mennyiségben térül csak meg.

Összedarálás, sajtolás​
A megtisztított darálékot először megolvasztják, majd összepréselik, végül szálhúzás után pár milliméter átmérőjű szemcsékre vágják, melyet regranulátumnak hívunk.

Regranulátum felhasználása​
A fólia típusú PE és PP csomagolóanyagokból készült regranulátumot általában különböző vastagságú zacskók és szemeteszsákok gyártásához használják fel. Jelenleg az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság előírásait figyelembe véve az rPP és rPE (újrafeldolgozott PP és PE) nem használható fel élelmiszerrel érintkező csomagolóanyagként. A különböző technológiák, például a kémiai és oldószeres újrafeldolgozás fejlődésével párhuzamosan folyamatosan tesztelik az rPP és rPE alkalmazásának lehetőségeit és kockázatait, hogy a következő években megvalósulhasson ezek élelmiszer-csomagolásként történő alkalmazása, de természetesen csak olyan módon, hogy ez teljesen ártalmatlan legyen az egészségre.

Például tudtad hogy...
A szétválogatás során helyenként infravörösfényalapú azonosítási technikát használnak a kézi válogatás helyett, mely nem minden esetben alkalmas a lehetséges szennyeződések és a sötét színű csomagolások kiszűrésére. Ezért érdemes elkerülni a sötét színű (lila, fekete) műanyag csomagolású termékek fogyasztását és használatát, még akkor is, ha a csomagolás elvileg újrafeldolgozható!

*Forrás: https://www.portfolio.hu/gazdasag/20171102/egyre-kevesebb-a-bolt-magyarorszagon-266779
*Forrás:: https://www.spar.hu/sajtokapcsolat/2020/hogyan-legyek-koernyezettudatosvasarlo?icid=sca