Ugrás az oldal tartalmára
Mit melyik kukába gyűjtsünk...
2020. december 12.

Mit melyik kukába gyűjtsünk...

Papír alapú hulladék (kék)
Újság, könyv, tiszta csomagolópapír, összehajtott papír- és kartonpapír dobozok, füzetek, hullámpapírok, irodai papírhulladék, telefonkönyvek, szórólapok, reklámkiadványok. udapesten ide gyűjtjük az italos (pl. a tejes és gyümölcsleves) kartondobozokat is. A műanyag kiöntő részt nem kell eltávolítani róluk, elég, ha csak a kupakot dobjuk a műanyagok közé!

Mi nem gyűjthető a papír szelektív hulladékgyűjtőbe? 
Zsíros, szennyezett, ételmaradékos papírok (pl. pizzásdoboz), hőpapírok (blokk, nyugta), közlekedési jegyek, sorszámok, indigó, faxpapír, használt egészségügyi papír (zsebkendő,
szalvéta, betét), pelenka, műanyag borító és egyéb összetett anyagok, vagy olyan műanyag réteggel bevont papírcsomagolások, mint az elviteles kávéspohár.

Műanyag és fém alapú hulladék​ (sárga)
Műanyag: ásványvizes, üdítős stb. PET-palackok elöblítve és kilapítva, és ezek lecsavart kupakjai, elöblített tejfölös- és joghurtospoharak, szennyezetlen műanyag szatyrok, tasakok (pl. enoterm), fóliák, buborékfólia, elöblített flakonok (pl. samponos, mosószeres), PET, HDPE, LDPE, PP, illetve egyes PS jelzésű műanyagok. Fém: kiöblített és kilapított konzervdobozok (pl. állateledel), üdítős, sörös fém- és alumíniumdobozok, alufólia, fém zárófedelek és kupakok (pl. bébiétel, befőtt), evőeszközök, gemkapocs, tűzőgép tűje.

Mi nem gyűjthető a műanyag és fém szelektív hulladékgyűjtőbe? 
Kazetta, CD, műanyag játékok, fogkefe, fémbelsejű fóliák (pl. csipszeszacskók), habtálcák, hungarocell, ételmaradékokkal vagy vegyszerrel szennyezett, elöblítetlen műanyag és fémdobozok, gyógyszereslevél. Az úgynevezett lebomló műanyagok sem gyűjthetők a többi műanyaggal együtt.

Színes üveghulladék (zöld)
Színes öblösüvegek: borosüveg, pezsgősüveg, sörösüveg, röviditalos üveg.

Fehér üveghulladék​ (fehér vagy szürke)
Átlátszó öblösüvegek: befőttesüveg, bébiétel, italosüveg (bor, rövidital stb.).

Mi nem gyűjthető az üveghulladék szelektív hulladékgyűjtőbe? 
Síküvegek (ablaküveg, tükör), villanykörte, szemüveg, neoncső, hőálló üvegtál, porcelán, kerámia, orvosságos és veszélyes anyagokat tartalmazó üvegek.

Mire figyeljünk?
- A szelektíven gyűjtött hulladékot minden esetben öblítsük el!
- Mindig kupak és fedő nélkül, azokat lecsavarva dobjuk ki a hulladékot a szelektív gyűjtőkbe!
- A szemeteskocsik rakterének akár háromnegyedét fel lehetne szabadítani, azaz ennyivel több szemetet tudnának egy körben elszállítani, ha a palackokat mindenki összenyomva  dobná ki!
- A kartondobozokat, műanyag palackokat és flakonokat összelapítva dobjuk ki!
- A kidobásra szánt papírokat ne műanyag zacskóban dobjuk ki, és ne kössük át madzaggal vagy műanyag zsineggel!

Tudtad hogy...

Mi a helyzet a fémbelsejű fóliákkal (pl. levesporos tasakok vagy csipszeszacskók)? Miért nem lehet ezeket újrahasznosítani?
 
Ezek összetett csomagolásnak, úgynevezett kompozitnak minősülnek, ami azt jelenti, hogy gyártásuk során több különböző anyagot ragasztanak össze. Ezek utólagos szétválasztása gazdaságilag és technológiailag nem megoldható, így sem műanyagként, sem fémként nem hasznosíthatók újra, a vegyes hulladék közé kell dobni.

Miért kell lecsavarni a kupakokat, mielőtt kidobom a flakonokat, ha ezek is műanyagok? Mi történik ezekkel? 
A kupakok sok esetben a palackoktól, flakonoktól eltérő műanyagból észülnek, ezért máshol, más technológiával dolgozzák fel őket (és pl. rekesz, vödör készül belőlük).

*Forrás: https://www.portfolio.hu/gazdasag/20171102/egyre-kevesebb-a-bolt-magyarorszagon-266779
*Forrás:: https://www.spar.hu/sajtokapcsolat/2020/hogyan-legyek-koernyezettudatosvasarlo?icid=sca