Ugrás az oldal tartalmára
Mit tehetünk a környezetünkért...
2020. december 02.

Mit tehetünk a környezetünkért...

A háztartásokban termelt műanyaghulladék legnagyobb része az élelmiszerek csomagolóanyagaiból származik, ezért az Európai Unió Körforgásos Gazdasági Csomagjában kitűzött cél, hogy 2030-ra a csomagolási hulladékok 75 százaléka, illetve a lakossági hulladék 65 százaléka újrafeldolgozható legyen.

A bolygó környezeti terhelésének csökkentéséért a nagyvállalatok, a jogalkotók és a szabályozó hatóságok mellett a fogyasztók is rengeteget tehetnek, hiszen tudatos vásárlói magatartással nemcsak a káros környezeti hatásokat küszöbölhetik ki, hanem a vállalatok működésének irányát is megszabják. Miközben egyre többet beszélünk a fenntartható életmódról, fenntartható közlekedésről, a legtöbbünkkel rendszeresen előfordul, hogy a hétköznapok sietségében úgy töltjük fel a családi éléskamrát, hogy bizony nem gondoljuk át, milyen vásárlói döntéseket is hozunk.

Te kérsz nejlonzacskót?
Igenis tudjuk befolyásolni, hogy mennyi és milyen műanyagot használunk. Vásárlóként például vissza tudunk hatni a termelésre – elvégre a mi keresletünk fogja befolyásolni az üzletek kínálatát! Kerüljük az egyszer használatos, könnyen szakadó műanyag zacskókat. Helyettük használjunk olyan csomagolóanyagokat, amelyek újrahasznosíthatók vagy újrafeldolgozott alapanyagból készülnek, és ha lehet, vigyük magunkkal saját vászonzsákjainkat, tárolódobozainkat.

Melyik kiszerelést válasszuk?
Az egy fogyasztásra készült, egyadagos kiszerelés előnye, hogy kevesebb ételhulladék keletkezik, így hozzájárulhat az élelmiszerpazarlás csökkentéséhez, míg a nagyobb, családi kiszerelések csomagolásához sok esetben arányaiban kevesebb csomagolóanyagot használnak fel. A vásárlás során a családunk valós igényeit figyelembe véve próbáljuk meg megtalálni azt a megoldást, amellyel aztán optimalizálhatjuk a felhasznált csomagolóanyagok mennyiségét és a fogyasztás utáni szelektív gyűjtését.

Ismerjük meg a gyártókat!​
Szánjunk időt arra, hogy megismerjük a márkákat és a termékeket! Ne érzelmi alapon döntsünk, hanem járjunk utána az összetevőknek, a gyártó tevékenységének, az előállítás körülményeinek.

Olvassuk el a címkéket!
Figyeljük a különböző minősítő és más támogató szervezetek jelöléseit a csomagolásokon, mert ezen termékek megvásárlásával támogathatjuk a fenntartható gazdálkodást és gyártást (Grown Respectfully, Rainforest Alliance, Cocoa Plan stb.). Tegyünk fel kérdéseket, adjunk visszajelzést a gyártónak, ezzel is segítve a tevékenységét.

Mire jó a többször használatos zöldségtasak?
Érdemes elgondolkodni azon, vajon hány egyszer használatos műanyag zacskót vesznek le a pultról a vásárlók naponta az üzletekben, amikor a zöldségeket és a gyümölcsöket külön zacskókba gyűjtik. Ezt a számot szorozzuk be 129 ezerrel – a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2017-es adatai szerint ugyanis Magyarországon 129 ezer kiskereskedelmi egység működik.* Vásárlásaink során használjunk inkább többször használatos tasakokat nemcsak a zöldségek és a gyümölcsök, hanem a pékáruk esetében is. 

Szilikonfedő
Ha többször használható szilikonfedőket is beszerzünk, nyugodtan vásárolhatunk olyan tejfölt, joghurtot vagy akár kefirt is, melynek nincs műanyag fedő a tetején – hisz ezt az okos kis eszközt pont az egyszer használatos fedők kiváltása érdekében vezette be.

Alma DélAmerikából?
Ha tehetjük, válasszunk a régióban termő idénygyümölcsök és zöldségek közül. Ezeknek nem kell átszelniük az óceánt, hogy eljussanak hozzánk.
Sok műanyagot megspórolhatunk, ha gyümölcsvásárlásnál csomagolásmentes vagy cérnahálós opciót választunk. 

*Forrás: https://www.portfolio.hu/gazdasag/20171102/egyre-kevesebb-a-bolt-magyarorszagon-266779​
*Forrás:: https://www.spar.hu/sajtokapcsolat/2020/hogyan-legyek-koernyezettudatosvasarlo?icid=sca