Ugrás az oldal tartalmára
Orka – bálna vagy delfin...
2020. április 25.

Orka – bálna vagy delfin...

Tudod-e, hogy a gyilkos bálna elnevezés ellenére a kardszárnyú delfinek (ahogy a magyar elnevezés mutatja is) valójában a delfinek családjában tartoznak, és semmi közük a bálnákhoz? Tény, hogy súlyuk elérheti az 5400 kg - 8600 kg-ot is és így ez a faj a legnagyobb delfinek között, továbbá hosszúságuk is elérheti a 9 - 10 méteres hosszúságot! Egy kis kutatással összegyűjtöttünk nektek 5 érdekes tényt, hogy egy kicsit jobban megismert ezeket az állatokat:

Nevüket a kegyetlen vadász módszerük miatt kapták.

A gyilkos bálna név miatt könnyen gondolhatnád, hogy ezek az állatok bálnák. De ha tulajdonképpen delfinek akkor miért is hívják őket így? A legendák szerint a kardszárnyú delfinek a tengerészektől kapták a nevüket, akik megfigyelték milyen gyilkos módszerrel ölik meg a nagyobb bálnákat. A bálnák gyilkosának hívták és tulajdonképpen ez az elnevezést fordult meg az évtizedek alatt.

A gyilkos bálnák az emberek mellett a legelterjedtebb emlős faj a földön.

A gyilkos bálnákat a világ minden óceánjában megtalálhatod az Északi sarktól az Antarktiszig. Annak ellenére, hogy általában a hidegebb vizeket kedvelik, trópusi vizekben is találkozhatsz velük. De még ennél is meglepőbb, hogy édes vizekben is látták már őket, mind például a Rajna, a Temze, vagy az Elba vizeiben. Kevés olyan hely van, ahol eddig egy példánnyal sem találkoztak, ilyen például a Fekete Tenger, a Balti tenger és a Jeges Tenger egyes területei.

Nincs természetes ellenségük.

Így van, ezek a srácok az élelmiszerlánc tetején vannak, mivel csúcsragadozók. Az orcák az óceán legerősebb állatfaja, és egyetlen ragadozó sem jelent számukra veszélyt - még a nagy fehér sem. Óránként akár 48 kilométer (30 mérföld) sebességgel haladhatnak, és három hüvelyk hosszú fogakkal teli szájuk van, amelyek úgy vannak kiképezve, hogy azokkal darabokra tudják tépni a zsákmányt. Nemcsak az izomzatuk, hanem az agyuk fejlettsége is rendkívül hatékony vadászokká teszi őket.

Az orkák a világon abba az 5 fajba tartoznak, akiknél van menopauza.

Noha úgy tűnik, hogy a gyilkos bálnákban és az emberekben semmi közös sincs, mégis akad egy a nőnemű egyedeknél, mégpedig, hogy ugyanúgy van menopauza. A nőstények 15 éves koruktól képesek szaporodásra, és kb. az életük feléig, azaz 30 -40 éves korukig termékenyek, nagyjából 90 éves korikg élnek. 3-10 évente hoznak 1 utódot a világra egy 17 hónapos vemhességet követően.

Egy átlagos méretű gyilkos bálna nagyjából 227 kg étel fogyaszt el egy nap alatt.

Az orkák a legnagyobb étvágyú élőlények az óceánokban, étlapjukon sok minden megtalálható, mint például, delfin, fóka, oroszlán fóka, pingvin, tintahal, teknős, cápa és még a bálna is.  Még a tengeri madárfajokat sem vetik meg, tényleg mindent megesznek. Sokféleképpen vadásznak, de néhány nagyon kreatív módszer is található közöttük, mint például a „strandolás” vagy hogy a fókákat alatt összetörik a jeget, - cseles kis ördögök, nem?

Meg akarod tudni milyen ezen csodás élőlények közelében ébredni és velük együtt lenni? Olvasd el PADI búvár nagykövetének Birgitta Mueck-nek a tapasztalatait! diving with orcas.